Илон Маск в футболке с надписью DOGE (Фото: Samuel Corum/Getty Images) Департамент эффективности правительства под руководством Илона Маска уволил тысячи чиновников, закрыл несколько ведомств и, по сути, превратился в государство в государстве. Почему так произошло и к чему приведут грандиозные преобразования в федеральном секторе США, выяснял отдел корреспондентов ВВС. NV подає матеріал у межах інформаційної співпраці. Нова вашингтонська структура, яка не є ні агентством, ні міністерством, а має статус «тимчасової ініціативи», за два місяці роботи звільнила тисячі людей, закрила кілька відомств, перетрусила бюджети і змусила чиновників щотижня звітувати перед найбагатшою людиною у світі — Ілоном Маском.
Це так званий DOGE — Департамент ефективності уряду, який у нинішній американській політичній реальності вже став державою всередині держави.
Дайте доступ до комп’ютерів
Наприкінці вересня 2023 року Ілон Маск приїхав на вечерю на честь мільярдера Вівека Рамасвамі, який планував висуватися в президенти з бажанням «перетрусити систему».
За словами чотирьох співрозмовників New York Times, після вечері, стоячи на терасі, Ілон Маск розповідав про свій візит на кордон з Мексикою, міркував про війну в Україні та скаржився, що державні регуляції заважають розвитку його компанії SpaceX.
За даними видання, Маск розповідав двадцятьом гостям, що під час реорганізації Twitter (бізнесмен купив компанію у 2022 році та перейменував її в X) ключовим кроком стало отримання доступу до серверів.
«Було б чудово, — сказав тоді Маск, — якби мені дали доступ до комп’ютерів федерального уряду. Просто дайте мені паролі, і я приведу держапарат у форму».
20 січня 2025 року, у день своєї інавгурації, Дональд Трамп підписав указ про створення DOGE — тимчасової ініціативи, яка буде працювати 18 місяців, до 4 липня 2026 року.
За офіційними документами, перед департаментом стоять скромні завдання: провести аудит IT-систем, оптимізувати цифрові сервіси як у найкращих стартапах Кремнієвої долини. Фактично в указі йдеться, що агентства мають забезпечити DOGE «повний та оперативний доступ» до всіх незасекречених даних, програмних та IT-систем.
ROBERTO SCHMIDT/AFP via Getty Images Дональд Трамп та Ілон Маск, березень 2025 року
Наступного дня після створення DOGE співробітників Служби цифрових технологій, створеної при Бараку Обамі з метою зробити держпослуги зручнішими, викликали на серію інтерв’ю.
Група молодих людей з гостьовими бейджами Білого дому розпитувала співробітників, які раніше обіймали провідні посади в технологічних компаніях типу Google і Amazon, про їхню кваліфікацію та політичні погляди, при цьому демонструючи, на думку співробітників, «обмежене» розуміння технічних питань.
«Декілька з цих інтерв’юерів відмовлялися представлятися, ставили питання про політичну лояльність, намагалися нацькувати колег одне на одного», — написали вони у листі за підсумками того дня.
Незабаром 40 співробітників офісу звільнили. З 65, що залишилися, 21 пішов за власним бажанням.
«Ми не будемо використовувати свої технологічні навички, щоб наражати на ризик ключові державні системи, ставити під загрозу конфіденційні дані американців або руйнувати важливі громадські служби, — заявили вони. — Ми не надаватимемо своєї експертизи для підтримки або легітимізації дій DOGE».
Ця історія — лише один із прикладів того, як розпочав роботу новий департамент.
Олігарх
За початковим задумом, Ілон Маск мав очолити DOGE спільно з Вівеком Рамасвамі. Але останній не погодився на це через «глибокі філософські розбіжності» з Маском.
Washington Post тоді стверджувала, що, хоча обидва дотримувались радикальних поглядів на скорочення уряду, способи досягнення цієї мети бачили по-різному.
Рамасвамі припускав, що DOGE буде своєрідним аналітичним центром, який має дотримуватись правових заходів та шукати шляхи закриття відомств без схвалення Конгресу. А стиль управління Маска — це радикальні трансформації: якщо щось заважає досягти мети, воно усувається.
«Ідея „керувати державою як стартапом“ — стара як світ. Але ця модель не масштабується. Застосовувати її до федерального управління — все одно що намагатися контролювати континент за допомогою таблиці в Excel», — каже історик Вашингтонського університету Маргарет О’Мара.
«Держава — не стартап. І вдавати, що це так — означає прирікати її на хаос».
Craig Hudson for The Washington Post via Getty Images Вівек Рамасвамі та Ілон Маск (який привів на зустріч свого сина), грудень 2024 року
Ця аргументація виявилася не близькою Маску. Як і прагнення Рамасвамі, який зрештою залишив ініціативу. Вибір був очевидний: ніхто не пожертвував на виборчу кампанію Трампа більше, ніж Маск, чия мрія нарешті здійснилася: він отримав доступ до комп’ютерів.
«Тривожно, що таку роль у владі обіймає людина, яку ніхто не вибирав. Люди все частіше вживають слово „олігархи“. І, на мою думку, це досить точно описує те, як розвивається американська політична культура вже багато років, а особливо гостро — тепер», — каже доктор Алондра Нельсон, яка очолювала Управління науково-технічної політики за Джо Байдена.
Урядова гільйотина
Хоча в назві DOGE є слово «департамент», насправді ця структура не має стосунку до міністерств, а є тимчасовим утворенням у складі Виконавчого офісу президента — свого роду «мізків» Білого дому. Там розробляють і координують ключові ініціативи, а всі підрозділи безпосередньо підпорядковуються главі держави.
Під керівництвом Ілона Маска DOGE замість заявленого аудиту інтерфейсів почав скасовувати цілі агентства, скорочувати співробітників та втручатися у роботу ключових органів управління країною.
Ілона Маска вважають спеціальним, тобто позаштатним, держслужбовцем (special government employee), таких людей можна залучати до роботи до 130 днів на рік.
- DOGE Ілона Маска позбавив фінансування команду з пошуку викрадених Росією українських дітей
- «Ця робота виснажує мене». Маск натякає на вихід з адміністрації Трампа
- «Божевільна математика» чи штучний інтелект. Економісти вражені тим, як Трамп порахував тарифи
Хоча роль мільярдера була очевидною одразу, Білий дім тижнями відмовлявся відповідати на пряме запитання журналістів: хто очолює DOGE?
А потім несподівано проголосив формальним керівником структури Емі Глісон, яка працювала у Службі цифрових технологій.
Anna Moneymaker/Getty Images Ілон Маск у Білому домі. Чи надовго?
«Не думаю, що хтось насправді знає, якою є її реальна роль, чи має вона хоч якийсь контроль над тим, що відбувається, чи вона просто „громовідвід“, покликаний відвернути увагу від реальних дій», — каже Бретт Гартл, директор з державних зв’язків Центру біологічного розмаїття.
Це екологічна організація, яка подала до суду на DOGE та Глісон з вимогою надати доступ до документів, що розкривають суть їхньої роботи.
Адміністрацію Дональда Трампа непрозорість DOGE не бентежить.
У той час як президент відкрито проголошує Ілона Маска лідером департаменту, його юристи в судах доводять, що бізнесмен — лише позаштатний радник, який чомусь сидить поряд із Трампом на нарадах у Білому домі, проводить зустрічі з міністрами і вимагає від чиновників щотижневих звітів.
Не підлягають порятунку
З кінця січня DOGE під керівництвом Маска скасував два великі агентства — USAID і CFPB.
USAID — Агентство з міжнародного розвитку — було найбільшим донором гуманітарної допомоги у світі, наприклад, постачало ліки для хворих на ВІЛ у найбідніші регіони світу.
Трамп і Маск називали агентство «групою радикальних лівих психопатів» і запевняли, що воно «не підлягає порятунку», хоча називати USAID просто благодійною організацією неможливо. Насамперед це був інструмент впливу — так звана м’яка сила: надаючи реальну підтримку на місцях, агентство підтримувало зовнішньополітичні інтереси США.
CFPB — Бюро фінансового захисту споживачів — з’явилося після фінансової кризи 2008 року. Воно стежило за роботою банків, кредитних організацій, іпотечних компаній, колекторів.
Американці могли подати скаргу на будь-яку фінансову організацію та попросити бюро допомогти вирішити суперечку між клієнтом та компанією.
Маск критикував CFPB за «зарегульованість» та звинувачував чиновників, які відповідають за цифрові технології, у тому, що вони гальмують інновації. Критики Маска, у свою чергу, стверджують, що мільярдер усуває таким чином регулюючі бар’єри для своїх компаній, наприклад, X.
David McNew/Getty Images У «синіх» штатах (тобто тих, хто голосує за демократів) регулярно проходять мітинги проти DOGE. На фото учасниця протесту в Каліфорнії тримає плакат: «Зупиніть руйнування уряду Ілоном»
Департамент Маска також призупинив або повністю закрив десятки програм, пов’язаних із боротьбою зі зміною клімату.
Міністерству енергетики довелося згорнути роботу з фінансування проєктів, які працюють над розвитком відновлюваних джерел енергії, а Агентство з охорони навколишнього середовища більше не підтримує ініціативи, спрямовані на зниження викидів парникових газів.
Дональд Трамп скептично оцінює серйозність проблеми: він виступає за розвиток нафтової та газової промисловості, а невдовзі після вступу на посаду підписав указ про вихід США з Паризької угоди щодо клімату.
На початку лютого Маск та його DOGE взялися за міністерство освіти.
Тиждень тому Трамп підписав указ про початок процесу його ліквідації. У документі йдеться, що рівень освіти в американців останнім часом знизився, а закриття відомства дозволить позбутися «федеральної бюрократії».
Однією з найважливіших функцій міністерства є розподіл студентських грантів та кредитів, завдяки яким доступ до вищої освіти отримували мільйони студентів. Штати можуть не впоратися з таким фінансовим навантаженням, адже раніше гроші на це виділялися із федерального бюджету.
Трамп порадив студентам йти до банку за кредитами, щоправда, федеральні кредити, які розподіляло міністерство, зазвичай давалися під низький відсоток і часто — з відстроченням виплат до закінчення навчання.
Демонтаж системи
Щоб продемонструвати власну ефективність, DOGE опублікував на своєму сайті реєстр «неефективних» державних контрактів.
Наприклад, DOGE похвалився, що скасував держконтракт, укладений Імміграційною та митною поліцією, заощадивши таким чином 8 мільярдів доларів. У наступні 48 годин з’ясувалося, що насправді контракт був у сумі 8 мільйонів, а не мільярдів.
Або, наприклад, DOGE вихвалявся скасуванням трьох контрактів, укладених USAID, на загальну суму 2 мільярди. Проблема була в тому, що один і той самий контракт підопічні Маска врахували тричі.
Ще один приклад: DOGE скасував контракт на 168 тисяч доларів — на ці гроші мали відкрити виставку, присвячену доктору Ентоні Фаучі, провідному американському експерту з інфекційних захворювань, зокрема коронавірусу.
Проблема в тому, що контракт на той момент був повністю сплачений, тому економія вийшла тільки на папері.
SAUL LOEB/AFP via Getty Images Ілон Маск з бензопилою
Наприкінці лютого американські держслужбовці отримали листа з вимогою перерахувати п’ять основних здобутків за минулий тиждень. «Невиконання цієї вимоги буде розцінено як звільнення за власним бажанням», — написав Маск у своїй соцмережі.
Американська федерація держслужбовців (AFGE) назвала лист «жорстоким і зневажливим», додавши, що Маск і адміністрація Трампа вкотре продемонстрували повну зневагу до роботи федеральних службовців.
Опоненти цієї ініціативи знайшлись і всередині уряду: директор ФБР Кеш Пател закликав своїх співробітників утриматися від відповідей.
Аналогічне рішення ухвалив і Держдеп. «Жоден співробітник не зобов’язаний звітувати про свою діяльність за межами службової вертикалі», — сказав виконуючий обовʼязки заступника держсекретаря з управління Тібор Надь.
«Такого в історії США ще не було, — каже історикиня Маргарет О’Мара. — Те, що зараз дозволяє собі Ілон Маск, не просто струс, це порушення всіх конституційних норм».
«І, схоже, адміністрацію Трамп це цілком влаштовує. Маск не реформує систему — він її демонтує, щоби на її місці побудувати щось принципово інше. А заразом Маск отримує частину критики, яка інакше була б спрямована на Трампа», — каже дослідниця.
Ракета без системи наведення
Звільнення чиновників — це головний інструмент DOGE у боротьбі з неефективністю. Але серед звільнених — тисячі фахівців, які відповідали за найчутливіші сфери.
Наприклад, фахівці так званої Red Team («Червоної команди») з Агенції з кібербезпеки. Це унікальна команда «етичних хакерів», які імітують атаки на критично важливі державні системи, щоб знайти слабкі місця до того, як ними скористаються реальні хакери.
Це особливо болюче питання для США після 2015 року, коли злочинці вкрали дані більш ніж 21 мільйона держслужбовців США, зокрема дуже докладні анкети (з відбитками пальців та історією хвороби) співробітників зі сфери національної безпеки.
У США немає єдиного відомства, яке повністю відповідало б за всю кібербезпеку. Агентство з кібербезпеки та захисту інфраструктури концентрується на роботі саме з цивільною інфраструктурою та критичними об’єктами — це, наприклад, енергетика, транспорт, об’єкти водопостачання.
Один із колишніх співробітників, звільнений командою Ілона Маска, порівняв нинішню ситуацію з «балістичною ракетою без системи наведення» та зізнався, що шукає роботу, на яку DOGE не зможе вплинути.
Скорочення кадрів навряд чи призведуть до помітної економії, більше того, у результаті можуть коштувати державі ще дорожче, каже Лінда Білмс.
«Сукупні витрати на оплату праці державних службовців (як цивільних, так і військових) становлять лише 4,3% федерального бюджету.
Громадянська частина держапарату здебільшого складається з технічних фахівців: інженерів, лікарів, медсестер, науковців, правоохоронців, патентних юристів, авіадиспетчерів та дослідників — людей з унікальною та необхідною експертизою. Пошук, найм та навчання таких фахівців — процес затратний та тривалий», — пояснює Білмс.
Idrees Abbas/SOPA Images/LightRocket via Getty Images DOGE — це натяк на популярний мем із собакою сіба-іну. Мем надихнув створення криптовалюти Dogecoin, яку Ілон Маск активно підтримував
New York Times ідентифікувала понад 60 осіб, які входять до DOGE. З’ясувалося, що мало хто має досвід роботи у Вашингтоні, зате там достатньо програмістів, раніше пов’язаних з компаніями Ілона Маска.
Наприклад, Антоніо Грасіас — давній друг Маска, колись одним із перших інвестував у SpaceX та Tesla. Або Браян Б’єлде — найближчий помічник Маска, який допомагав масово звільняти людей з Twitter.
Один із найдивовижніших співробітників, про яких відомо публічно, — 18-річний Едвард Корістін, який тільки-но закінчив школу і відомий своєю фразою: «Гарвард переоцінений».
Ця фраза стала ілюстрацією підходу DOGE до підбору кадрів — лояльність і нестандартне мислення важливіші за академічні досягнення.
Техноелітаризм
У Кремнієвій долині вкорінилася думка, що, якщо ти достатньо розумний, щоб створити мільярдну компанію, ти можеш управляти чим завгодно, але більшість із тих, хто приходить із бізнесу, погано розуміють, як влаштована держава— і вчитися не збираються, каже Маргарет О’Мара.
«Те, що вони будують, це не система, а набір рішень на користь вузького кола, не підзвітного нікому. Це не модернізація, це техноелітаризм», — вважає дослідниця.
Трамп і Маск — не перші, у кого виникла ідея зробити держуправління ефективнішим і менш витратним.
Під час президентства Рональда Рейгана започаткували комісію, яка мала впровадити принципи приватного сектору в управління державою.
Комісія запропонувала реструктуризацію та закриття військових баз — цей процес відомий як BRAC (Base Realignment and Closure). Закриття понад 350 баз допомогло Пентагону заощадити понад 56 мільярдів доларів.
1993-го, коли президентом став Білл Клінтон, його віцепрезидент Альберт Гор запустив ініціативу «Реінжиніринг уряду» (Reinventing Government, REGO).
Цю ініціативу також критикували, наприклад, через те, що скорочення штату клерків (всього скоротили близько 400 тисяч федеральних посад) призвело до надмірної залежності від підрядників.
Не подобалася критикам і впроваджена в рамках REGO система оцінки ефективності, але ініціатива помітно спростила структуру і покращила обслуговування американських громадян.
Sharon Farmer/White House/Consolidated News Pictures/Getty Images Ел Гор та Білл Клінтон теж намагалися вдосконалити уряд
Лінда Білмс, професорка Гарвардського університету, тоді обіймала посаду помічника міністра торгівлі та тісно співпрацювала з Гором у рамках REGO.
«Проблем було чимало, але REGO допомогла збалансувати федеральний бюджет і навіть частково скоротити державний борг», — каже вона.
Але DOGE, на її думку, навряд досягне схожих результатів.
«Він вносить хаос та руйнує критично важливі функції. У результаті платникам податків доведеться розплачуватись, коли всі ці втрачені функції неминуче потрібно буде відновлювати, — каже Білмс. — DOGE діє з самовпевненістю, що переходить у зарозумілість, ігноруючи знання та досвід професійних держслужбовців і в багатьох випадках просто звільняючи їх. В результаті зникне не марнотратство, а саме ті люди, які знають, як відокремити зерна від полови».
Не ефективність, а руйнування
Навколо ініціативи тривають судові баталії.
Профспілки працівників USAID та CFPB у судовому позові просять визнати незаконним закриття бюро та відновити їхню роботу. Федеральний суддя вже ухвалив ввести заборону на закриття бюро до завершення судового розгляду.
Близько 25 тисяч звільнених вже виграли за своїм позовом у суді і мають бути поновлені на посаді. Білий дім апелює.
Водночас, Казначейство заперечує в судах доступ DOGE до закритих фінансових систем та персональних даних, а генпрокурори-демократи звинувачують Білий дім у порушенні конституції: Маску було делеговано повноваження без затвердження Конгресом.
Ідея реформування бюрократичного апарату США знаходить підтримку серед американців. Опитування рік у рік показують, що значна частина населення очікує підвищення ефективності державної діяльності.
Звіти Державного управління з підзвітності (GAO) регулярно виявляють галузі дублювання функцій та неефективності у федеральних програмах. У звіті GAO за 2024 рік представлено 112 нових рекомендацій для Конгресу та федеральних агентств з метою покращення ефективності та результативності роботи уряду.
«У нас (в країні) справжня фіскальна криза, і так продовжуватися не може, пояснював наміри департаменту в інтерв’ю Fox News один із соратників Маска по DOGE Том Краузе. — І ще гірше, ми обтяжуємо цим боргом наших дітей. І він буде тільки рости».
Опитування Harvard CAPS/Harris, проведене у лютому, продемонструвало: 72% американців підтримують ідею організації, спрямованої на скорочення державних витрат. Аж 60% респондентів погодилися з тим, що DOGE вже досяг суттєвих успіхів.
Але вже в середині березня аналогічні 60% зізналися, що не схвалюють підхід Ілона Маска до управління федеральною службою, а 54% заявили, що DOGE шкодить країні.
Andrew Harnik/Getty Images Маск на засіданні кабінету міністрів у Білому домі 26 лютого 2025 року
Запит на «ефективний» уряд є у будь-якій країні. Але ефективність усі розуміють по-різному.
Алондра Нельсон каже: «Якщо ви ламаєте системи без будь-якого плану і не будуєте нічого натомість, це не ефективність. Це руйнування. І коли люди гадають, що таким чином вони скорочують державний борг, насправді обсяг цих скорочень навіть не впливає на загальний масштаб».
За даними Politico, Дональд Трамп на засіданні кабінету міністрів повідомив, що Ілон Маск найближчими тижнями залишить федеральну службу. Формально.
За словами джерел видання в адміністрації, Маск і сам погодився на таку перестановку: нібито настав час повернутися до бізнесу і зайняти «допоміжну роль». Але ні в Білому домі, ні за його межами всерйоз у це не вірять.
Один із чиновників сказав: «Той, хто думає, що Маск справді зникне з оточення Трампа, дурить себе».
- Повага до Путіна, розмноження і погана політика. Як Маск став тим, ким він є — інтерв’ю з його батьком
- «День звільнення Америки». Чого чекати від оголошення Трампом торговельної війни 2 квітня
- Як тарифи Трампа вплинуть на курс долара та ринки