Минулого року цей список очолив президент України Володимир Зеленський.
«То був вдалий вибір, враховуючи, що у 2023 йому вдалося привести Україну до дверей ЄС та НАТО», — відзначали укладачі рейтингу Politico.
«Вінстон Черчилль, Мартін Лютер Кінг молодший, Нельсон Мандела. Час від часу з’являється лідер і самотужки змінює хід історії — не завдяки могутності своєї армії чи економіки, а завдяки силі своїх слів. Таким лідером є президент України Володимир Зеленський», — вказали укладачі рейтингу.
Проте вони вказали, що цього року все змінилось — українці втомились від двох років війни і не змогли повернути свої території. А на заході почали думати про її вартість для себе. Проте Україна продовжує свою боротьбу проти російського вторгнення.
Загалом видання поділило список на три категорії — «Діячі» (Doers), «Збурювачі» (Disrupters — часто з негативним відтінком) та «Мрійники» (Dreamers). До кожної з них увійшло дев’ять людей.
Головним «збурювачем» стала голова центробанку Росії Ельвіра Набіулліна, а «діячем» — італійська прем’єрка Джорджа Мелоні.
А лідер і найвпливовіша людина року фактично стоїть над цими трьома категоріями.
Хто очолив кожну з категорій було невідомо до останнього.
Головні «Мрійники» року, на думку Politico, це:
- Володимир Зеленський
- Олексій Навальний
- Жеральд Дарманен
- Роберта Мецола
- Мері Лу Макдональд
- Петр Павел
- Томас Бах
- Найджел Фарадж
- Дженні Ермосо
Politico також відзначає, що відсутність у списку цього року — ще не остаточний вирок, і що до нього можна тріумфально повернутися.
Наприклад, минулого року у списку взагалі не фігурувала голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйн. А от у 2024 вона виглядає природною фавориткою на виборах на керівну посаду у ЄС — звісно, якщо вона сама захоче другого терміну в Брюсселі.
Автори списку зауважують, що визначити найвпливовіших осіб 2024 було нелегким завданням, — «із двома війнами на порозі Європи та посеред виборів із невизначеними результатами, несподіваними відставками, вибуховими корупційними розслідуваннями та таємними коаліційними угодами, що призводять до політичних вбивств та воскресінь».
Те, що вибір не завжди є очевидним та лінійним, у Politico пояснюють так:
«У кого більше влади: чоловіка, який наказує своїм військам вдертися і підкорити сусіда, і який зазнає провалу, забираючи сотні тисяч життів під час цього? Чи жінка, яка наповнює його кишені та озброює армію, яка завдяки цьому продовжує наступ, приречений на провал?»
Дайджест NV Премиум Бесплатная email-рассылка только лучших материалов от редакторов NV Подпишись Рассылка отправляется с понедельника по пятницу
У цьому визначенні автори рейтингу явно натякали на Ельвіру Набіулліну, яка на посаді керівника центробанку Росії зуміла забезпечити фінансову стабільність та фінансування війни проти України.
- Єрмак — «зелений кардинал» України. За що Politico назвало його серед найвпливовіших політиків Європи
- Про Залужного, замахи на життя і шанс вбити Путіна — інтерв’ю Зеленського The Sun
- «Залужний сказав гірку правду». Що ми дізнались про майбутнє війни від главкома ЗСУ
Визнання Єрмака
Раніше стало відомо, що голова Офісу президента України Андрій Єрмак посів четверте місце у категорії «Діячі».
Видання відзначає, що у 2024 році, коли Зеленський потенційно може зіткнутися з перспективою проведення виборів посеред війни, затяжний перебіг якої дедалі більше підриває моральний дух населення країни, важливість ролі Єрмака ще більше зросте.
Politico також відзначило, що Андрія Єрмака у певних колах називають «зеленим кардиналом Києва» — таким чином обігрують прізвище президента Володимира Зеленського, а також той факт, що Єрмак має звичку відвідувати фотосесії у вбранні кольору хакі, так само як і його бос.
При цьому Politico вказало, що Єрмак перебирає на себе повноваження, які мав би сам робити президент Зеленський.
«Він їздить у відрядження по всьому світу за дорученням свого боса, зустрічається з високопосадовцями іноземних держав, веде переговори та укладає угоди (що, згідно з українською Конституцією, має бути компетенцією президента, а не його помічника)».
Разом із ним до цієї категорії увійшли президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (друге місце), французький президент Емманюель Макрон (третє місце), а далі за Єрмаком йдуть президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефчович, французька ультраправа політикиня Марін Ле Пен, голова європейського Центробанку Крістін Лагард та лідер британських лейбористів Кір Стармер.
Головні «збурювачі»
До категорії «Збурювачі» увійшли такі діячі:
- Ельвіра Набіулліна
- Карлес Пучдемон
- Віктор Орбан
- Анналена Бербок
- Манфред Вебер
- Том Ван Грікен
- Йовіта Нелюпшєне
- Бідзіна Іванішвілі
- Бйорн Хьокке